Hellenic Arab Maritime Academy at Posidonia 2018 - Highlights of participation

The Posidonia 2018 fair, the global maritime industry’s top exhibition, has been again the showcase for the world’s shipping community and the dominance of the Greek cluster.

For the students of the Hellenic Arab Maritime Academy (HAMA), the first Accredited Private Maritime Academy in Greece, participating in the exhibition by sharing booth 2.539 of the Arab Academy for Science Technology & Maritime Transport (AASTMT), it was a great opportunity to taste the magnitude of both Greek and international shipping and feel the importance of their choice to follow a career in the maritime business.

From June 4 to June 8, over 2,000 exhibitors from 92 countries presented new technologies, products, services and subjects of a diverse offering through their exhibitors’ stands and discussions in conferences and panels as crowds of over 22,000 people flocked the premises of the Athens Metropolitan Expo. This was an exhilarating experience for HAMA’s students as they had a chance to mingle with shipping executives and recruiters in search for a new generation of Merchant Marine Officers with the comprehensive knowledge and the proper experience for a career in the industry.

HAMA representatives and cadets presented to their guests the Academy’s competitive advantage from its cooperation with AASTMT, the second ranked maritime academy in the world.

Η Εκθεση Ποσειδώνια 2018, η κορυφαία έκθεση της παγκόσμιας ναυτιλιακής βιομηχανίας, κατέδειξε για ακόμη μια φορά τη σπουδαιότητα της παγκόσμιας ναυτιλίας και κυρίως την κυριαρχία της ελληνικής ναυτιλιακής κοινότητας.

Για τους φοιτητές της Ελληνο-Αραβικής Ναυτικής Ακαδημίας (HAMA), της πρώτης Ναυτικής Ακαδημίας στην Ελλάδα που προσφέρει διεθνώς αναγνωρισμένα πτυχία Bachelor στους κλάδους Maritime Transport and Marine Engineering μαζί με IMO White Listed 2nd Officer COC and 3rd Engineer COC, η συμμετοχή τους στην έκθεση με την παρουσία τους στο εκθεσιακό περίπτερο 2.539 της Αραβικής Ακαδημίας Επιστημών Τεχνολογίας & Θαλάσσιων Μεταφορών (AASTMT), ήταν μια μοναδική ευκαιρία για να γευτούν το μέγεθος και τη δυναμική τόσο της ελληνικής όσο και της διεθνούς ναυτιλίας και συνάμα να κατανοήσουν τη σημασία της επιλογής τους να ακολουθήσουν μια καριέρα στο χώρο της ναυτιλίας.

Από τις 4 Ιουνίου έως τις 8 Ιουνίου, περισσότεροι από 2.000 εκθέτες από 92 χώρες παρουσίασαν νέες τεχνολογίες, προϊόντα, και υπηρεσίες μέσα από τους εκθεσιακούς χώρους τους και συζήτησαν σε συνέδρια και ημερίδες για τα σημαντικότερα τεκταινόμενα του χώρου, καθώς περισσότεροι από 22.000 επισκέπτες κατέκλυσαν τις εγκαταστάσεις του Athens Metropolitan Expo. Η έκθεση αποτέλεσε μια συναρπαστική εμπειρία για τους φοιτητές της HAMA, καθώς είχαν την ευκαιρία να μιλήσουν με ναυτιλιακά στελέχη και εταιρείες που αναζητούν μια νέα γενιά σπουδαστών με την ολοκληρωμένη γνώση και την κατάλληλη εμπειρία για μια σταδιοδρομία στον κλάδο.

Οι εκπρόσωποι και οι φοιτητές της HAMA παρουσίασαν στους επισκέπτες τους το ανταγωνιστικό πλεονέκτημα της Ακαδημίας από τη συνεργασία της με την AASTMT, την 2η στην παγκόσμια κατάταξη Ναυτική Ακαδημία.